Menu główne

Psy

Suczki

Szczeniaki

Kontakt

Iwona Paszyńska-Wesołowska
BYDGOSZCZ
POLSKA / POLAND
tel: 0 512 33 76 81
e-mail: iwonapaszynska@wp.pl

polski/polish angielski / english

Schipperke

Wzorzec FCI nr 83/ 14.12.2009 / PL

Kraj pochodzenia: Belgia

Data publikacji obowiązującego wzorca: 28.07.2009.

Użytkowanie: mały pies stróżujący i do towarzystwa.

Klasyfikacja FCI:

Grupa 1 - Psy pasterskie i zaganiające.
Sekcja 1 - Psy pasterskie.
Próby pracy nie wymagane.

RYS HISTORYCZNY:
W dialekcie flamandzkim Schipperke tłumaczy się jako mały owczarek. Wspólnym przodkiem belgijskich psów pasterskich i Schipperke był prawdopodobnie owczarek zwany Leyvenaar, o raczej małych rozmiarach i czarnej maści. Korzenie Schipperke sięgają XVIIw. Około 1690 roku Schipperke był ulubieńcem klasy robotniczej i mistrzów szewskich z dzielnicy St. Gery w Brukseli. Organizowali oni zawody/wystawy, by pochwalić się swoimi misternie wykonanymi mosiężnymi obrożami, w które przyozdabiali psy. Schipperke odznaczały się brakiem ogonów - zwyczaj ich cięcia wywodził się  już z XVw. Rasa była znana jako doskonały myśliwy na myszy, krety i innego rodzaju szkodniki. Schipperke został pierwszy raz pokazany na oficjalnym pokazie psów w roku 1882 w Spa. Rasa stała się modna głównie dzięki Królowej Belgii, Marii-Henriećcie. Rok 1887 stał się istotnym dla rozwoju rasy, gdyż w tym czasie psy trafiły do Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Pierwszy wzorzec rasy został sformułowany w 1888 roku przez stowarzyszenie hodowców, które powstało tegoż roku i trwa do dziś będąc jednocześnie najstarszym istniejącym związkiem. Przez lata czynionych było wiele wysiłków by ujednolicić wzorzec, ponieważ cały czas trwały dyskusje o różnych odmianach tej rasy pochodzących z Anvers, Louvain czy Brukseli.

WYGLĄD OGÓLNY:
Wyglądem ciała przypomina lisa. Schipperke to owczarek małych rozmiarów, lecz solidnie zbudowany.
Ma klinowatą budowę głowy, z dość mocno rozbudowaną mózgoczaszką i proporcjonalną kufą. Jego ciało jest dobrze zbalansowane, krótkie na miarę swojej budowy, tułów krępy i szeroki o silnej budowie kośćca. Typową cechą wyglądu jest gęste futro o prostym włosiu, które doskonale formuje charakterystyczną dla rasy krawatkę, grzywę, żabot i „spodnie,” dając niesamowity i specyficzny zarys sylwetki. Różnica w płci jest widoczna. Jego prostolinijna budowa, sprzymierzona z cechami owczarka, jego temperament i niewielkie rozmiary ciała tłumaczą popularność wykraczającą poza belgijskie granice.

WAŻNE PROPORCJE:
Wysokość w kłębie równa się długości całego ciała, stąd można mówić, że pies wpisuje się w kwadrat. Klatka piersiowa zrównuje się z łokciami. Kufa natomiast jest krótsza niż połowa długości głowy.

ZACHOWANIE - TEMPERAMENT:
Doskonały pies stróżujący. Odznacza się dużym wigorem i witalnością oraz gotowością do zaalarmowania otoczenia. Co ważne, nieufny i powściągliwy wobec obcych. Aktywny, rzutki, obrotny, niezmordowany – te przymiotniki oddają najlepiej jego cechy. Zafascynowany otaczającym go światem i wszystkim, co się dzieje wokół niego, szczególnie ciekawią go rzeczy będące w jakiś sposób w ukryciu i niedostępne mu. Jego zaciekawienie można dostrzec poprzez podnoszącą się grzywę a także najeżony grzbiet. Jednocześnie nieufny wobec osób, które zbliżą się do rzeczy, których ma strzec, a zarazem bardzo łagodny w otoczeniu dzieci. Kolejną z jego charakterystycznych cech jest wysoki ton głosu. To bardzo ciekawski pies, który lubi polować na szczury, myszy, krety i inne szkodniki.


Czytaj więcej

Zdjęcia
P1010979.JPG
P1011095_480.JPG
P1010991_wynik.JPG
Copyright by ...:::Schipperke - AB NUNC:::... szablony